Rodzaje klimatyzatorów – co wybrać?
Lato to dla większości z nas to czas odpoczynku i korzystania z cudownej pogody. Niestety zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie, powodują że zamiast przyjemnego, ciepłego lata, coraz częściej nawiedzają nas tropikalne upały. Gdy żar leje się z nieba, najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Pozwoli przetrwać długie godziny w pracy i umili odpoczynek w domu. Ale jak wybrać tą, najlepiej odpowiadającą naszym potrzebom, jak dopasować ją do rodzaju zabudowy i zasobności naszego portfela? Poniżej przedstawiamy przekrój kilku rozwiązań, które wskażą czym kierować się przy wyborze, na jakie parametry zwracać uwagę i jak dostosować rodzaj klimatyzacji do budynku.
Rodzaje klimatyzacji
Decydując się na montaż klimatyzacji, warto zastanowić się jakie i ile pomieszczeń ma ona obsługiwać. Będzie od tego zależeć typ klimatyzatora jaki wybierzemy. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są klimatyzatory typu split i multisplit.
Klimatyzatory split
Najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji montowany w mieszkaniu czy biurze. Jest bardzo funkcjonalny, ponieważ poza ochładzaniem pomieszczeń, może służyć także do ich ogrzewania. Dodatkowo posiada funkcję filtracji, osuszania i wentylacji, przez co polepsza jakość powietrza. Przeznaczony jest do obsługi jednego pomieszczenia, posiada jedną jednostkę wewnętrzną i jedna jednostkę zewnętrzną.
Jednostka wewnętrzna, montowana wewnątrz pomieszczenia to parownik. Ochładza on powietrze napływające z pomieszczenia za pomocą czynnika chłodzącego, zwykle cieczy, która następnie paruje ochładzając powierzchnię wymiennika, dlatego powietrze napływające z powrotem do pomieszczenia jest schłodzone. Powstający wewnątrz jednostki gorący gaz, jest odprowadzany sprężarką do jednostki zewnętrznej – skraplacza, czyli metalowej skrzynki z wentylatorem, montowanej na zewnątrz budynku. Tam gaz oddaje ciepło, skrapla się i schłodzony przez wentylator, jest oddawany do otoczenia. W ten sposób urządzenie nie generuje ciepła na zewnątrz.
Jednostki montowane na zewnątrz, zwykle wyglądają i działają tak samo. Różnice w rodzaju montażu dotyczą jednostek wewnętrznych. Można wybrać następujące typy urządzeń:
- przyścienna
- kasetonowa
- kanałowa
Klimatyzacja przyścienna
Jest najczęściej stosowaną jednostką wewnętrzną wentylacji. Montowana nie tylko w miejscach pożytku publicznego jak sklepy czy biura, ale coraz częściej w domach i mieszkaniach. Charakteryzuje się niskim poborem energii i dużą wydajnością przy zachowaniu cichego działania. Ich obsługa jest prosta, a montaż nie wymaga dużej ingerencji w konstrukcję budynku. Ze względu na zróżnicowany i estetyczny wygląd, można dobrać je do każdej aranżacji wnętrza. Posiadają niewielkie rozmiary, dlatego znajdą zastosowanie nawet w małym mieszkaniu. Budynek, w którym jest montowana nie musi posiadać specjalnych wymagań konstrukcyjnych.
Montaż polega na zawieszeniu urządzenia na wybranej ścianie. Należy zwrócić przy tym uwagę, w którą stronę chcemy skierować strumień powietrza. Na pewno nie może być on kierowany bezpośrednio w stanowisko w których siedzimy, gdy grozi to wystąpieniem problemów zdrowotnych. Urządzenie powinno być również umiejscowione około 20 cm od sufitu i 2 metry od podłogi oraz z zapewnieniem minimum 30 cm przestrzeni wokół.
Klimatyzacja kasetonowa
Ten rodzaj klimatyzacji jest idealny do dość wysokich pomieszczeń, dlatego dobrze sprawdzi się w zakładach pracy, halach konferencyjnych, kinach, teatrze, galeriach. Ze względu na umiejscowienie, pozwala na optymalne i równomierne rozprowadzanie powietrza na cztery strony. Montaż w suficie pozwala również oszczędzić powierzchnię użytkową na ścianach, z tego względu będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku sklepów. Jednym z wymogów do jej montażu jest podwieszany sufit. W pomieszczeniach ze standardowym sufitem konieczne będzie wykonanie dodatkowej zabudowy, w przeciwnym razie całe urządzenie i przewody będą nieestetycznie widoczne. Prawidłowo zamontowana klimatyzacja sufitowa jest najbardziej estetycznym, niemal niewidocznym rodzajem klimatyzacji. Nowoczesne modele posiadają dodatkowe funkcje, jak na przykład czujnik wykrywający obecność osób w swoim pobliżu i kierują nawiew z dala od nich.
Klimatyzacja kanałowa
Na zastosowanie tego rodzaju klimatyzacji, najlepiej zdecydować się przed rozpoczęciem budowy domu czy obiektu, ponieważ z jej instalacją wiąże się wykonanie w ścianie lub stropie kanałów do przepływu powietrza. Konieczne jest również zagospodarowanie pomieszczenia, w którym zostanie umieszczone urządzenie sterujące odpowiedzialne z chłodzenie. Instalacja w już istniejących budynkach, wiąże się z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu. Jest doskonałym rozwiązaniem dla pomieszczeń o wysokiej estetyce, ponieważ jest praktycznie niewidoczna, powietrze napływa poprzez niewielką kratkę montowana w ścianie lub suficie. Montaż powinien odbywać się przez wykwalifikowanych specjalistów, ponieważ tylko odpowiednie dostosowanie odległości kanałów od urządzenia sterującego, pozwoli na optymalne rozprowadzanie powietrza.
Klimatyzatory multisplit
Omówione powyżej rodzaje klimatyzacji split, czyli jedna jednostka wewnętrzna i jedna zewnętrzna, posiadają alternatywę w postaci klimatyzacji multisplit. Zasada jej działania polega na zamontowaniu jednej jednostki zewnętrznej i podłączeniu do niej kilku jednostek wewnętrznych. W praktyce oznacza to, że na zewnątrz budynku umieszczamy jeden skraplacz, natomiast wewnątrz rozprowadzamy klimatyzatory w zależności od potrzeb. Jedyna różnica polega na zastosowaniu rozdzielaczy przewodów odprowadzających powietrze. Umożliwia to instalację klimatyzacji we wszystkich pomieszczeniach budynku, nawet w przypadku, gdy nie mamy miejsca lub pozwolenia na montaż więcej niż jednej jednostek zewnętrznych. Zastosowanie takiego rozwiązania nie ogranicza nas również co do wyboru rodzaju klimatyzatora. Możliwe jest wykorzystanie każdego z powyżej omawianych rodzajów.
Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora?
Powyżej przedstawione rodzaje klimatyzatorów odnoszą się przede wszystkim do wyglądu i sposobu instalacji. Wybierając urządzenie warto również zwrócić uwagę na inne cechy mające wpływ na jego pracę.
Moc
Najważniejsza cecha pozwalającą zoptymalizować jego wydajność przy jednoczesnym redukcji kosztów użytkowania. Urządzenie za słabe w stosunku do powierzchni jaką musi schłodzić będzie musiało pracować na najwyższej mocy co spowoduje duży pobór energii. Najlepiej przed zakupem klimatyzacji obliczyć zakres mocy jaka będzie potrzebna do jego pracy. Znając powierzchnie pomieszczenia można łatwo określić wymaganą moc, na przykład pomieszczenie o powierzchni 25 m² potrzebuje klimatyzatora o mocy 2,5 kW, 50m² – 5,0 kW itd. Oczywiście mowa tu o sytuacji gdy klimatyzator montowany jest zgodnie z zaleceniami producenta.
Przepływ powietrza
Powinna by możliwie najwyższą. Gwarantuje to wydajne działanie urządzenia. Zwykle można nabyć klimatyzatory o przepływie 300-500 m³/h, oczywiście większa moc przepływu wiąże się zwykle z wyższą ceną urządzenia. Optymalny przepływ mieści się w granicach 400 m³.
Klasa energetyczna
Jest to ważny aspekt zwłaszcza jeśli w budynku mieszkalnym wykorzystujemy kilka urządzeń. Wówczas warto rozważyć inwestycje w klasę energetyczną A+++. Jest to idealne rozwiązanie pozwalające uniknąć wysokich rachunków w okresie letnim.
Natężenie hałasu
Nowoczesne klimatyzatory charakteryzują się bardzo cichą pracą, nie zakłócają więc naszego spokoju i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie w domu czy w pracy. Standardowy zakres głośności oscyluje w granicach 35 dB i jest to połowę niższa wartość niż chociażby dźwięk wydawany przez klawiaturę komputera. Warto pamiętać by klimatyzator był montowany z dala od rogów pomieszczeń, gdyż to powoduje wzmocnienie głośności jego pracy.
Dodatkowe funkcje
Dla własnej wygody można nabyć urządzenia posiadające dodatkowe funkcje, jak choćby:
- regulacja nawiewu
- sterowanie za pomocą wi-fi
- czasowe ustawienie temperatury
- czujnik ruchu
- funkcja samoczyszcząca
- informacja o konieczności wymiany filtra
Jak widać wybór jest ogromny. Możemy go dostosować zarówno do wymagań lokalowych jak i zasobności naszego portfela. W dzisiejszych czasach posiadanie klimatyzacji nie jest już luksusem, coraz częściej można zafundować sobie tą wygodę niskim kosztem. Warto zastanowić się nad wyborem już dziś, gdyż w przyszłości, w związku ze zmieniającym się klimatem, może okazać się koniecznością.