Kompleksowa realizacja inwestycji. Od projektu wnętrz, projekt instalacji klimatyzacji i wentylacji po wykończenie pod klucz wraz z montażem kominka, klimatyzacji, rekuperatora. Wszystko pod jednym dachem dla Twojej wygody.

+48508020189 KONTAKT@HAPPYDOM.PL

Kominek na drewno, na gaz…. a może biokominek? Co wybrać?

HomeKominkiKominek na drewno, na gaz…. a może biokominek? Co wybrać?

Kominek na drewno, na gaz…. a może biokominek? Co wybrać?

Kiedyś palenisko, z czasem kominek, główne źródło ciepła. Rozwój kominków otworzył drogę do wykorzystania ich potencjału dekoracyjnego, a ciągły rozwój i rozpowszechnianie systemów kominkowych przyczynił się do powstania wielu ciekawych, a przede wszystkim wydajnych wersji kominków, dostępnych w najróżniejszych stylach. Dzisiaj kominki potrafią być głównym, a nawet jedynym źródłem ciepła na cały dom, pełnić rolę dodatkowych źródeł dla danych pomieszczeń, lub po prostu być elementem dekoracyjnym, wszystko zależy od chęci przyszłego właściciela kominka oraz jego możliwości.

Ewolucja kominków

Kominek, początkowo w formie paleniska, miał zawsze centralne znaczenie w budownictwie domowym. W dawnych czasach służył praktycznie do wszystkiego, zarówno do ogrzewania, jak i gotowania, a także wielu innych czynności. Nic dziwnego, że od był to element budynku, który stale ulepszano i rozwijano.

Budownictwo ewoluowało, tak więc i kominki, które pozostały przede wszystkim elementem grzewczym, póki nie dostrzeżono walorów dekoracyjnych, jakie mógł za sobą nieść. Zaczął się nowy nurt w budownictwie kominkowym, pełen różnorodnych form zabudowy kominków. Dostosowywano je do wnętrz, dodawano coraz ciekawsze ozdobniki i rzeźbienia, a każdy okres w historii danego kraju szczycił się innym stylem.

W końcu kominki stały się tak powszechne, nie tylko dla bogatych, ale dla każdego, że każdy dom mógł reprezentować jakiś typ zabudowy kominkowej. Od tego czasu produkcja masowa kominków sprawiła, że zarówno dostępność jak i różnorodność jest olbrzymia. Wykończenia i styl zależą przede wszystkim od wyobraźni kupującego. Kominki można podzielić na kilka typów.

Drewniana tradycja

Tradycyjne kominki to buchające płomienie palącego się drewna, iskierki wzbijające się w powietrze i niezwykła hipnotyzująca atmosfera. Można wymienić dwa podtypy tych komików, przy czym każdy z nich daje bardzo szeroki wybór wyglądu i stylu.

Kominki otwarte

Tradycyjne kominki z otwartym wkładem. Choć obecnie są przede wszystkim elementem wystroju wnętrza ze względu na słabą moc grzewczą i duże straty ciepła, są jednocześnie niezwykle piękne i wprowadzają niezwykłą atmosferę. Przy aktywnym kominku otwartym zwiększają się koszty eksploatacyjne ze względu na otwarty przewód kominowy i szybsze spalanie drewna. Palenisko wykonuje się z pełnej cegły ceramicznej oraz wykłada cegłą szamotową, natomiast obudowa powstaje z wykorzystaniem cegły ceramicznej lub cementowo-glinianej, albo piaskowca. Wykończenie może być najróżniejsze, dopasowane do wnętrza. Ciekawym przykładem jest wykorzystanie otwartych kominków w starym angielskim budownictwie. Obecnie niewykorzystywane aktywnie, a dekoracyjnie, są one w najróżniejszy sposób wykończone pod względem ozdobnym i często posiadają wmontowany wkład elektryczny.

Kominki zamknięte

Zamknięte wkłady kominków tradycyjnych, są najbezpieczniejsze i generują najniższy koszt eksploatacyjny. Mogą być dostosowane do współpracy z DGP, czyli powietrznym systemem ogrzewania lub wodną instalacją grzewczą. Dzięki zamkniętemu palenisku utrata ciepła jest minimalna, a ogrzewanie jest bardzo wydajne i długotrwałe. Rozprowadzenie ciepła dzięki płaszczowi wodnemu lub podłączając do DGP świetnie wykorzystuje możliwości tego typu kominków. Dzięki odpowiedniej budowie nie ma ryzyka wydobycia się żaru lub dymu, a popiół trafia do odpowiednio zabezpieczonej szufladki, którą można łatwo opróżniać. Poza bezpieczeństwem, które zapewnia szczelne i praktyczne palenisko, wielkim atutem jest też szeroko dostępne i wydajne drewno stosowane jako paliwo.

Kominki wolnostojące

Wolnostojąca wersja kominków jest doskonała w sytuacji, kiedy nie chce się ingerować w budowę domu, wprowadzać remontów i dostosowywać wnętrze. Mała inwestycja i kompaktowa budowa tych kominków, sprawiają, że można je umieścić niemal wszędzie i od ręki. Również ten typ kominków, ma walory zarówno grzewcze jak i dekoracyjne, a przy tym ekonomiczny potencjał grzewczy.

Gazowe ciepło

Najłatwiejsze w obsłudze i niewymagające składu drewna czy innego paliwa. Jest to najbardziej komfortowa wersja kominka, przy czym istnieje możliwość aranżacji w taki sposób, by sprawiał wrażenie tradycyjnego paleniska na drewno. Całością sterować można poprzez system guzików na kominku lub też na pilocie, a urządzenie jest gotowe do pracy od razu. Nie trzeba go czyścić z popiołu czy sadzy, a jedyne zmartwienie to cena gazu. Jest to mniej ekonomiczny kominek od tradycyjnego, ale niewątpliwie prostszy mniej wymagający. Istnieje wiele stylów tego typu kominków, raczej przeważających w nowoczesnych wydaniach.

Ekologiczna alternatywa

Kominki na biopaliwo, ciekłe lub żelowe, to wspaniała alternatywa dla tych, którzy chcą postawić źródło ciepła, dosłownie gdzie tylko zechcą, bez potrzeby podłączania do przewodu kominowego. To niezwykle łatwe w montażu kominki, które nie tylko są proste w użyciu, ale także bezpieczne i komfortowe. Posiadają niezwykłe style, w tym oszklony z każdej strony by płomień był widoczny, a także wersje przenośne niezajmujące dużo miejsca. Istnieje też możliwość kupienia kominka ze specjalnym zbiornikiem na olejki eteryczne. Całość jest sterowana pilotem. Chociaż ten typ kominków nie ma dużego potencjału rozbudowy na przykład z systemem DGP, czy wodną instalacją grzewczą, to jest świetnym połączeniem dużej mocy grzewczej i stylu, a także mobilności, komfortu obsługi i kompaktowych rozmiarów

Jaki kominek wybrać?

W dzisiejszych czasach producenci dają niezwykle duży wybór aranżacji i wykończenia kominków, a także typów technologii grzewczej, z których każdy ma swoje wady i zalety. Bez względu na to czy docelowo kominek ma grzać jedynie w danym pomieszczeniu, czy na cały dom, z podłączeniem dodatkowej instalacji, czy bez, z wykorzystaniem drewna, gazu, biopaliwa, lub po prostu ozdabiać wnętrze, każdy ma możliwość dostosowania kominka w pełni do swoich potrzeb i gustu. Tradycyjny kominek może być zabudowany w nowoczesny sposób, gazowy w klasyczny, a kominek na biopaliwo zachwyci swoimi możliwościami nawet poza domem. Wystarczy wybrać.