Kompleksowa realizacja inwestycji. Od projektu wnętrz, projekt instalacji klimatyzacji i wentylacji po wykończenie pod klucz wraz z montażem kominka, klimatyzacji, rekuperatora. Wszystko pod jednym dachem dla Twojej wygody.

+48508020189 KONTAKT@HAPPYDOM.PL

Czym jest rekuperacja? Kompendium wiedzy 2021

HomeRekuperacjaCzym jest rekuperacja? Kompendium wiedzy 2021

Czym jest rekuperacja? Kompendium wiedzy 2021

Czym jest rekuperacja? Dlaczego warto ją stosować ? W jaki najtańszy sposób można ją wykonać ? Na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę dokonując rekuperacji ? Na te oraz na szereg innych pytań postaramy się odpowiedzieć, dzięki czemu będziecie wiedzieli jak prawidłowo ją wykonać, oraz uniknąć zbędnych kosztów i dodatkowych trudności.

Co to jest rekuperacja?

Jest to nic innego jak mechaniczna wentylacja umożliwiająca odzysk ciepła. W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji działającej na podstawie działanie grawitacyjne poprzez wykorzystanie kominów do zasysania powietrza, rekuperacja opiera się na wentylacji, w której ruch powietrza wytwarzany jest poprzez urządzenie mechaniczne. W ten sposób, za pomocą rekurpetora można kontrolować zarówno przepływ powietrza, jak i też można z zanieczyszczonego powietrza (między innymi przez CO2), które znajduje się w pomieszczeniu odzyskać ciepło. Inaczej mówiąc rekuperacja umożliwia wentylację pomieszczenia, a także pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdyż odzyskuje ona część ciepła.

Zalety rekuperacji

Do niewątpliwych zalet rekuperacji możemy zaliczyć oszczędność. Rekuperacja umożliwia zaoszczędzenie nam częściowo na ogrzewaniu, ponieważ rekuperator umożliwia odzyskanie części ciepła z powietrza, które jest w pomieszczeniu. Inną zaletą rekuperacji jest również to, że jest ona w stanie oczyścić powietrze z części niektórych cząsteczek pyłu PM 2,5 PM 10 oraz PM 1. Jest to możliwe, jeżeli zastosujemy wysokiej klasy filtry oraz elektrofiltry. Dzięki rekuperacji możemy z powietrza usunąć też część bakterii, grzybów oraz wirusów. Oznacza to, że możemy przez całą dobę wietrzyć dom lub mieszkanie, a co za tym idzie oddychać czystym, świeżym powietrzem pozbawiony różnych zanieczyszczeń, jednocześnie go nie wychładzając. W ten sposób możemy uniknąć po pierwsze wysokich kosztów ogrzewania, po drugie dbamy o zdrowie nasze oraz naszych bliskich, a co za tym idzie w dłuższej perspektywie zaoszczędzić na kosztach leczenia nas, lub naszych bliskich. Dla tego też wybór rekuperacji może okazać się korzystny dla nas z wielu względów, nie tylko finansowych, nie chcemy przecież, aby nasi bliscy chorowali.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu rekuperacji?

Nie wystarczy jednak zdecydować się na rekuperację i przygotować pieniądze. Zacznijmy od tego, że w przypadku rekuperacji często jednak cena równa się jakość i może się okazać, że jeżeli tanio zapłacimy to instalacja będzie wykonana z kiepskie jakości komponentów, lub instalacja będzie wykonana w sposób niechlujny na przykład będzie przebiegała przez nieogrzewane poddasz, przez co odzyskane ciepło będzie wytracane. Tutaj jest ważny każdy szczegół, jeżeli na przykład kanały metalowe będą miały złą izolację, to może to powodować dodatkowe komplikacje a co za tym idzie straty. Dla tego też niezbędne jest, aby projekt został wykonany we właściwy, zgodny ze sztuką inżynierską, sposób. Projekt powinien zawierać takie informacje jak na przykład ile potrzeba powietrza w pomieszczeniach, gdzie będą punkty nawiewu i wywiewu, gdzie będzie znajdował się rekuperator oraz ustalić odpowiednią dla niego moc, jakie kanały wentylacyjne powinny być zastosowane w danej instalacji. Załóżmy przy tym wybierzemy najtańszy, a co za tym idzie najsłabszy rekuperator. Aby spełnić swoje zadanie będzie musiał on chodzić na najwyższych obrotach, co z kolei spowoduje wzrost zużycia przez niego energii a co za tym idzie kosztów utrzymania instalacji, po drugie będzie on generował więcej hałasu, co może być uciążliwe dla domowników. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku tanich rekuperatorów, opartych na tanich podzespołach, które same w sobie mogą generować dodatkowe hałasy. Warto też zasięgnąć opinii o fachowcach, którzy mają nam zamontować taką instalację. W przeciwnym wypadku może okazać się, że mimo świetnego projektu, czy też wysokiej jakości części, instalacja będzie źle wykonana, i na przykład zamiast oszczędności, będzie przynosiła straty, lub w inny sposób nie będzie działać we właściwy sposób.

Podstawowe różnice w porównaniu z ogrzewaniem i klimatyzacją

Podstawową różnicą pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją jest to, że w przeciwieństwie do rekuperacji klimatyzacja działa na zasadzie przetwarzania powietrza znajdującego się wewnątrz danego pomieszczenia, natomiast w przypadku rekuperacji, rekuperator pobiera świeże powietrze z zewnątrz, a zużyte wyprowadza na zewnątrz. Mówiąc krótko reperkuracja polega na poprawie jakości powietrza w dużej mierze po przez usunięcie z niego dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, natomiast klimatyzacja wpływa na powietrze poprzez zmianę jego temperatury, a co za tym idzie na poprawę komfortu termicznego w pomieszczeniu. Warto też wspomnieć o tym, że klimatyzacja pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie powietrza, natomiast rekuperacja jego natlenienie, co ma znaczący wpływ na jego jakość, a co za tym idzie na nasze odczucia, gdyż na przykład w dobrze natlenionym pomieszczeniu może być nam łatwiej skupić się na pracy czy też zrelaksować się.

Wentylacja mechaniczna czy mikrowentylacja?

Mikrowentylacja jak sama nazwa wskazuje polega na mikrowymianie powietrza metodą grawitacyjna po przez niewielkie wymienniki montowane w oknach czy też możliwość odpowiedniego uchylenia okna bez potrzeby całkowitego jego otwarcia. Metoda ta ma jednak pewne wady a mianowicie okna plastikowe lub drewniane są bardzo szczelne a co za tym idzie takie metody mogą się okazać niewystarczajace, dodatkowo powodują one znaczne utraty ciepła, a co za tym idzie również pieniędzy. Dla tego lepszym rozwiązaniem może okazać się wentylacja mechaniczna, która nie tylko jest bardziej wydajna niż jej odpowiednik grawitacyjny, ale i też oszczędniejsza, gdyż pozwala na zaoszczędzenie na ogrzewaniu, gdyż odzyskuje ona część ciepła z powietrza. Ponadto wentylacja mechaniczna, w przeciwieństwie do mikrowentylacji daje możliwość przynajmniej częściowego oczyszczenia powietrza z pyłów, grzybów oraz niektórych bakterii w nim zawieszonych. Z tego względu warto zastanowić się nad wentylacją mechaniczną, jeżeli mamy nowe okna plastikowe lub drewniane.

Jak najtaniej wykonać system rekuperacji?

Odpowiedź na to pytanie brzmi następująco, a mianowicie przy użyciu wysokiej klasy komponentów oraz poprzez wykonanie instalacji przez wysokiej klasy specjalistów. Dlaczego ? Dlatego że w przeciwnym razie kupimy części, które szybko będziemy musieli wymienić, gdyż albo się zepsują, albo nie będą spełniały we właściwy sposób swoich zadań, i tak będziemy musieli wymienić je na lepsze. Bo co z tego, że zamontujemy tani rekurperatora, skoro tak jak wcześniej pisaliśmy jego moc będzie zbyt słaba, a on sam będzie generował zbyt wiele hałasu. Podobnie jest z ekipą montażową. Jeżeli wybierzemy najtańszą, to może się okazać, że źle wykonają oni swoją robotę, przez co albo dojdzie do uszkodzenia instalacji, albo nie będzie ona tak wydajna jak być powinna. A co za tym idzie ktoś będzie musiał na przykład po nich poprawiać, czy też trzeba będzie kupić nowe podzespoły. A to wszystko generuje dodatkowe koszta, które można uniknąć. Dla tego, jeżeli chcemy zaoszczędzić na instalacji do rekuperacji, to należy korzystać ze sprawdzonych ekip oraz wysokiej klasy podzespołów.

21 powodów, dla których warto mieć rekuperację.

Oto 21 powodów, dla których warto mieć rekuperację, wraz z krótkim uzasadnieniem dlaczego:

  1. Oszczędności na ogrzewaniu- poprzez odzyskanie części ciepła z zanieczyszczonego powietrza
  2. Zapewnienie skutecznej wentylacji w pomieszczeniach z nowymi oknami plastikowymi lub drewnianymi
  3. Częściowe oczyszczanie powietrza z pyłów smogowych takich jak na przykład PM 2.5
  4. Poprawa samopoczucia poprzez właściwe natlenienie powietrza
  5. Brak przeciągów, ponieważ nie ma potrzeby wietrzyć pomieszczenia.
  6. Filtracja grzybów oraz niektórych bakterii będących w powietrzu
  7. Ekologia, a mianowicie zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
  8. Lepsze parametry budynku, jeżeli staramy się o świadectwo energetyczne.
  9. Możemy zaoszczędzić na drogich oknach, które posiadają mikrowentylację.
  10. Możemy zrezygnować, przynajmniej częściowo z budowy kominów.
  11. Pomieszczenia są zawsze przewiewne.
  12. Brak utraty ciepła w wyniku wietrzenia pomieszczeń.
  13. Brak wilgoci powodującej parowanie okien i luster.
  14. Ograniczony dostęp do domu różnego rodzaju insektów takich jak na przykład komary czy też muchy
  15. Wyciszenie domu poprzez ograniczenie hałasów zewnętrznych, gdyż nie ma potrzeby otwierać okna.
  16. Dodatkowe zabezpieczenie przed różnego rodzaju grzybami pojawiającymi się na ścianach poprzez odprowadzanie wilgoci
  17. Aktywne usuwanie zapachów z pomieszczeń na przykład, gdy coś gotujemy w kuchni.
  18. Dzięki rekuperacji możemy podnieść standard lokalu, a co za tym idzie na przykład jego wartość lub łatwiej go sprzedać jako bardziej atrakcyjny.
  19. Możemy zmniejszyć grzejniki, a co za tym idzie zaoszczędzić miejsce, albo od razu zamontować mniejsze, i zaoszczędzić pieniądze.
  20. Możliwość wietrzenia budynku nawet pod naszą nieobecność, co znacząco wpływa na jego bezpieczeństwo.
  21. Poprawa zdrowia domowników poprzez ograniczony dostęp alergenów.

Jak powinien być zbudowany i zamontowany system rekuperacji?

Przede wszystkim powinien on być zgodny z wytycznymi stowarzyszenia „Polska Wentylacja”. Wytyczne te zostały opracowane dzięki doświadczeniom zebranym przez firmy zrzeszone w tym stowarzyszeniu. W interesie inwestora jest również to aby system rekuperacji działał w prawidłowy sposób. Dla tego też dobrą praktyką jest sprawdzenie protokołu odbioru końcowego odbioru instalacji rekuperacyjnej. Jednak aby to miało sens, powinniśmy wiedzieć czego oczekujemy po tego typu instalacji wentylacyjnej, gdyż pomoże to nam między innymi w sprawdzeniu, czy wszystko zostało wykonane we właściwy sposób.

7 rzeczy, które powinien zrobić instalator po montażu systemu rekuperacji.

Oto lista najważniejszych rzeczy, jakie powinien instalator wykonać po założeniu instalacji do rekuperacji:

  1. Dokonać odpowiedniej regulacji instalacji obejmującej między innymi właściwy przepływ powietrza, z osobnym uwzględnieniem każdego pomieszczenia.
  2. Jeżeli jest taka możliwość, to we właściwy sposób zaprogramować każdy sterownik, uwzględniając odpowiedni system pracy.
  3. Sporządzić protokół regulacji systemu, który uwzględnia wydatki pracy w każdym pomieszczeniu, na każdym biegu pracy rekurperatora, co pozwoli nam monitorować czy instalacja działa w prawidłowy sposób.
  4. Poinformować, kiedy należy dokonać przeglądu instalacji oraz wymienić poszczególne filtry.
  5. Poinformować kto może dokonać napraw i przeglądów instalacji oraz gdzie można dokonać zakupu właściwych filtrów.
  6. Poinstruować, w jaki właściwy sposób należ czyścić anemostaty nawiewne, w przeciwnym wypadku instalacja może ulec rozregulowaniu.
  7. Przekazać kartę gwarancyjną instalacji oraz urządzeń wchodzących w jej skład.

10 cech dobrego fachowca od rekuperacji ?

W jaki sposób możemy poznać, że mamy do czynienia z fachowcem znającym się na instalacjach do rekuperacji albo amatorem nieznającym się na tym ? Oto 10 cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, przy wyborze instalatora:

  1. Trzymanie się projektu. Jeżeli instalator nie chce trzymać się projektu, albo – co gorsza – chce założyć instalację bez projektu, to nie świadczy to dobrze o nim. Bez projektu instalacja nie może być założona w poprawny sposób, a co za tym idzie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
  2. Użycie twardych kanałów. Żaden szanujący się instalator nie użyje miękkich kanałów, bo co prawda są łatwiejsze w montażu, ale nie są one trwałe, a co za tym idzie szybko ulegają uszkodzeniu, oraz zbierają różnego rodzaju brudy, oraz nie da się ich czyścić.
  3. Dokona odpowiedniej izolacji kanałów wentylacyjnych oraz ich właściwego montażu.
  4. Zamontuje właściwy pod względem mocy rekuperator, który nie będzie za słaby, ani też za mocny.
  5. Dokona odpowiedniej regulacji systemu, uwzględniając przy tym projekt instalacji, co pozwoli uzyskać między innymi właściwy przepływ powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
  6. Powinien on doradzić aby okna były maksymalnie szczelne, w przeciwnym razie montaż tego typu instalacji może minąć się z celem, ponieważ nie przyniesie on oczekiwanych przez nas rezultatów.
  7. W projekcie instalacji uwzględni montaż rekuperatora w pomieszczeniu, które jest odpowiednio ogrzewane, dzięki czemu instalacja będzie w prawidłowy sposób odzyskiwać ciepło z powietrza znajdującego się w danym pomieszczeniu.
  8. Doradzi on wykonanie właściwego podcięcia oraz otworów w drzwiach pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą, co pozwoli na właściwą cyrkulację powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, dzięki czemu instalacja będzie działała sprawniej, niż w przypadku gdy tego nie zrobimy.
  9. Przewody oraz rekuperator zmontuje w taki sposób, aby było możliwe ich czyszczenie. Jeżeli tego nie zrobi, ich czyszczenie może być nie tylko uciążliwe, ale może też prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia instalacji.
  10. Doradzi nam zaprojektowanie instalacji w taki sposób, aby było możliwe jej połączenie z pompą ciepła oraz klimatyzacją. W ten sposób po pierwsze zaoszczędzimy na ogrzewaniu, po drugie będziemy w stanie utrzymać komfort termiczny w pomieszczeniach.

Podsumowanie

Decyzja o montażu instalacji do rekuperacji może się okazać bardzo dobrą decyzją, jeżeli mamy szczelne okna lub planujemy wymianę okien na szczelniejsze. Pozwoli to nam na między innymi zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Inną pozytywną cechą jest to, że instalacja tego typu oczyszcza powietrze, co jest szczególnie ważne z tego powodu, że w naszym otoczeniu jest coraz więcej szkodliwego dla naszego zdrowia smogu, dzięki niej możemy uniknąć chorób z tym związanych takich jak na przykład astma czy też różnego rodzaju alergie, czy też infekcje dróg oddechowych. Tego typu instalacja pozwala też na usunięcie nadmiaru wilgoci z poszczególnych pomieszczeń, co pozwala na uniknięcie między innymi wystąpienia grzybów czy też pleśni, a nawet zaparowywania okien lub luster. Niestety nie jest to prosta instalacja i dla tego powinna ona być zamontowana we właściwy sposób. Jeżeli tego nie zrobimy to po pierwsze możemy ją uszkodzić, a po drugie może ona nie przynieść zamierzonych skutków. Spowoduje to między innymi dodatkowe koszty związane z naprawą, których można byłoby uniknąć. Dla tego też bardzo ważne jest aby instalator dokonał odpowiedniego montażu, na podstawie właściwego projektu. Nie należy też korzystać z najtańszych podzespołów. Mimo wszystko instalacja tego typu jest dobrym rozwiązaniem, które w połączeniu na przykład z pompą ciepła może przynieść naprawdę wymierne efekty w postaci znacznie niższych rachunków za ogrzewanie. Instalacja tego typu jest też wydajniejsza od tradycyjnych systemów grawitacyjnych, dzięki czemu pomieszczenia są lepiej natlenione, a co za tymi idzie przyjemniej spędza się w nich czas. Jest to szczególnie ważne, jeżeli pracujemy w takich pomieszczeniach, dzięki czemu możemy lepiej się skupić na pracy, czy też nauce. Dla tego też warto rozważyć montaż tego typu instalacji w naszym domu lub miejscu pracy.