Kompleksowa realizacja inwestycji. Od projektu wnętrz, projekt instalacji klimatyzacji i wentylacji po wykończenie pod klucz wraz z montażem kominka, klimatyzacji, rekuperatora. Wszystko pod jednym dachem dla Twojej wygody.

+48508020189 KONTAKT@HAPPYDOM.PL

Jaką pompę ciepła wybrać? Plusy i minusy.

HomePompy ciepłaJaką pompę ciepła wybrać? Plusy i minusy.

Jaką pompę ciepła wybrać? Plusy i minusy.

Tworzenie nowoczesnych systemów grzewczych ostatnimi czasy weszło na zupełnie inny poziom. Wszystko to za sprawą pomp ciepła, które skutecznie zastępują tradycyjne rozwiązania z branży grzewczej. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz dom był ogrzewany tanio, skutecznie i przy tym nie zatruwał atmosfery to warto pomyśleć i zainwestowaniu w pompy ciepła. Poniżej przedstawiono kilka rodzajów pomp ciepła oraz opisano, jakie są ich wady i zalety. Decyzję o tym, którą pompę warto by było wybrać do naszego domu to już musimy podjąć samodzielnie. Liczymy na to, że poniższy artykuł pomoże przy takich wyborach.

Jakie pompy ciepła możemy wybrać?

Zanim przedstawimy szczegółowe informacje na temat pomp ciepła to zacznijmy od przedstawienia ich rodzajów. Do wyboru mamy obecnie:

  • pompy gruntowe,
  • pompy powietrzne,
  • pompy wodne.

Nie zawsze będzie tak, że będziemy mieć możliwość samodzielnego wybrania pompy. W przypadku niektórych urządzeń wymagania są dość duże i uniemożliwiają montaż pompy w danym miejscu.

Pompy gruntowe

Urządzenia tego typu, jak już sama nazwa wskazuje mają coś wspólnego z gruntem. Otóż chodzi o pozyskiwanie ciepła, które znajduje się na pewnej głębokości na naszej działce. Pompy w wydaniu gruntowym są najczęściej wykorzystywane w Polsce i mają największy udział w przypadku obiektów nowo powstających. Ten rodzaj pomp ma tę wielką zaletę, że urządzenia są w stanie pozyskiwać ciepło i dostarczać je do obiegu grzewczego lub też do zbiornika na ciepłą wodę użytkową (CWU). Bardzo częsty wybór tych pomp ciepła jest ściśle związany z ich efektywnością. Ze wszystkich dostępnych wersji pomp ciepła to właśnie wersje gruntowe są w stanie pozyskiwać ciepła najwięcej. Dzięki tak dużej efektywności pompy gruntowe mogą samodzielnie stanowić jedyne źródło ogrzewania całego obiektu.

Pompy w wersji gruntowej można dodatkowo podzielić na pompy z wymiennikiem poziomym lub pionowym. W przypadku tych drugich często określenie “wymiennik” zastępowane jest przez określenie “sonda”. Wymienniki poziome zajmują sporo miejsca i jeśli chcemy uzyskać naprawdę dużą efektywność to musimy poświęcić znaczny kawałek działki. Trzeba zauważyć, że takiej działki nie możemy zagospodarować i wybudować na niej żadnych obiektów. W przypadku pompy z odwiertem pionowym jest nieco inaczej. W tym przypadku cała instalacja umieszczana jest w cienkim otworze, którego głębokość może przekraczać nawet 100 metrów. Jako zaletę wymienić można tutaj to, że w tym wypadku powierzchnię pod sondą można zagospodarować.

Zalety pomp gruntowych:

  • duża efektywność,
  • rozwiązania łatwodostępne,
  • dają możliwość ogrzewania całego domu jednym urządzeniem

Wady pomp gruntowych:

  • wymiennik poziomy zajmuje sporo miejsca,
  • konieczność montażu na dużej działce,
  • przy sondach pionowych konieczne jest wykonywanie głębokich odwiertów.

Pompy wodne

Obecnie jest to najrzadziej spotykany w Polsce rodzaj pomp ciepła. W dużym stopniu wynika to z tego, że te pompy są dość drogie. Coraz częściej słyszy się o tworzeniu instalacji z wodnych pomp ciepła w przydomowym stawie czy większym oczku wodnym. Jednak te pompy przeznaczone są głównie do wody płynącej. Stworzenie całej instalacji jest niekiedy bardzo kosztowne i do tego konieczne jest spełnienie całego mnóstwa różnych warunków. Nie przekreślajmy jednak tego typu rozwiązań. Wspomnieć trzeba o tym, że pompy wodne wyróżniają się bardzo dużą wydajnością energetyczną. W niektórych przypadkach zdarza się tak, że ta efektywność jest nawet o wiele większa niż w przypadku pomp gruntowych. Podobnie jak pompy gruntowe tak samo i wodne mogą stanowić samodzielne źródło ogrzewania nieruchomości. W przypadku tych pomp możliwe jest podłączenie dodatkowego, zewnętrznego źródła zasilania. Można do tego zadania wykorzystać energię elektryczną, gaz lub też olej.

Zalety pomp wodnych:

  • duża wydajność,
  • możliwość podłączenia z innymi źródłami ciepła,
  • możliwość samodzielnego ogrzewania domu.

Wady pomp wodnych:

  • konieczność dostępu do wody płynącej,
  • bardzo drogie elementy tworzące instalację,
  • skomplikowany proces tworzenia instalacji.

Pompy powietrzne

Na początku tworzenia instalacji grzewczej opartej o pompy ciepła można się nieco zdziwić. Chodzi o to, że koszty, jakie należy ponieść z tytułu stworzenia takich instalacji są dość niskie w porównaniu z innymi rozwiązaniami, jakie zostały przedstawione powyżej. Łatwo można się domyślić co jest głównym źródłem ciepła w pompach powietrznych. Jest to oczywiście powietrze znajdujące się poza budynkiem. Mówiąc na temat pomp ciepła powietrznych trzeba wspomnieć o ich podziale. Te pompy dzielą się na pompy powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. W przypadku tych pierwszych chodzi o transportowanie ciepła pozyskanego z zewnątrz do pomieszczeń. Natomiast w pompach powietrze-woda ciepło jest przekazywane do systemu grzewczego, który odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej. Pozyskane ciepło trafia do obiegu grzewczego i ostatecznie do zbiornika z gorącą wodą. Niewątpliwą zaletą powietrznych pomp ciepła jest to, że mogą one efektywnie pracować w praktycznie każdych warunkach. W naszym klimacie, gdy zimy przytrafiają się w dość delikatnym wydaniu to pompa ciepła może samodzielnie ogrzewać dom. Jednak nie należy w pełni stawiać na taką pompę, ponieważ przy dużym spadku temperatury nie poradzi sobie ona z ogrzaniem naszego domu. Warto więc traktować taką pompę jako dodatkowe, ale nie jedyne źródło ciepła. Specjaliści z branży grzewczej zalecają łączenie pomp powietrznych z ogrzewaniem podłogowym, matami grzewczymi czy promiennikami podczerwieni.

 Zalety pomp powietrznych:

  • niska cena urządzenia,
  • łatwość tworzenia instalacji,
  • prosta zasada działania,
  • możliwość ogrzewania wody użytkowej

Wady pomp powietrznych:

  • niewystarczająca wydajność w czasie zimy,
  • konieczność łączenia z innymi systemami grzewczymi.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc pompy ciepła to bez wątpienia ciekawe urządzenia grzewcze, które mimo swoich małych wad warto by było zastosować w swoim domu. Posiadając takie urządzenia będzie można zapomnieć o konieczności kupowania drewna opałowego czy węgla. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także pompy hybrydowe, o których tutaj nie wspominano, ponieważ są to rozwiązania niedawno wprowadzone i prowadzone są testy. Ten rodzaj pomp ma za zadanie łączyć energię odnawialną z energią pozyskaną z tradycyjnych źródeł.