Kompleksowa realizacja inwestycji. Od projektu wnętrz, projekt instalacji klimatyzacji i wentylacji po wykończenie pod klucz wraz z montażem kominka, klimatyzacji, rekuperatora. Wszystko pod jednym dachem dla Twojej wygody.

+48508020189 KONTAKT@HAPPYDOM.PL

Rekuperacja – jak zaplanować montaż rekuperatora w domu?

HomeBez kategoriiRekuperacja – jak zaplanować montaż rekuperatora w domu?

Rekuperacja – jak zaplanować montaż rekuperatora w domu?

Rekuperacja to z pewnością jedna z najlepszych metod na wentylacje mechaniczną. Działa ona dzięki rekuperatorowi, czyli maszynie mającej za zadanie wytwarzać ruch powietrza. W przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej, która poprzez zasysania powietrza chłodzi dom, rekuperacja chroni temperaturę w domu i kontroluje powietrze, które nawiewa. Z powodu wielu wad wentylacji grawitacyjnej coraz więcej osób podejmuję decyzję o montażu wentylacji mechanicznej. Wady tradycyjnej wentylacji to między innymi wyciąganie przez wentylację grawitacyjną ciepła z budynku, brak filtrowania powietrza, które jest nawiewane w związku z czym do domu może wchodzić brudne, pełne dymu, spalin i smogu powietrze. Pamiętaj również, że do coraz bardziej popularnego energooszczędnego budownictwa nie ma opcji wstawić innego niż rekuperacja systemu wentylacji. Jest to spowodowanie faktem, że przy takim budownictwie, powietrze nie ucieka w związku z czym, wybierając wentylację grawitacyjną mieszkańcy domu byliby zmuszeni do oddychania nieprzefiltrowanym powietrzem. Rekuperacja natomiast pozwala na usuwanie zanieczyszczonego powietrza z domu, a filtr rekuperatora wpuszcza do pomieszczenia tylko i wyłącznie oczyszczone powietrze. Niestety utarło się, że koszty montażu rekuperacji są wysokie stąd wiele osób w wyniku odkładania decyzji na ostatnią chwilę, po odliczeniu wszystkich innych kosztów budowy, dokłada sobie niepotrzebnych kosztów. Jeżeli zastanawiasz się nad zamontowaniem rekuperacji ale nie wiesz w jakim momencie zdecydować się na to rozwiązanie koniecznie przeczytaj nasz artykuł, który z pewnością rozwieje Twoje wszelkie pytania i obawy w tym zakresie.

Zasada działania wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła – rekuperacji

Po pierwsze należy zainstalować w domu rekuperator, z dalszej części tekstu dowiesz się kiedy najlepiej i najoszczędniej to zrobić. Jego działanie polega na tym, że wyciąga on powietrze z dwóch stron w tym samym czasie. Wyciągany strumień powietrza numer jeden jest to zimne powietrze z zewnątrz budynki, z reguły powinno być czyste, niemniej jednak rekuperator posiada filtr, który z pewnością oczyści nawet brudne powietrze, także koniec końców jest to powietrze zimne oraz czyste. Natomiast drugi wyciągany strumień powietrza jest wyciągane z wewnątrz domu, czyli charakteryzuje się wilgotnością, brudem oraz zużyciem. Kolejnym krokiem jest spotkanie się powyższych strumieni powietrza w rekuperatorze. Faktem jest, że oba strumienie nie łączą ani nie spotykają się z uwagi na to, że każde z nich ma swój osobny kanał w urządzeniu, którym idzie. Strumień numer dwa – zanieczyszczone i ciepłe powietrze z wewnątrz, przechodzi przez tak zwane serce rekuperatora, czyli wymiennik serca, zostawiając w nim ciepło. Zimny i czysty strumień zebrany przez rekuperator z wewnątrz natomiast przyjmuje zostawione ciepło. Następnie kanały wentylacyjne biegnące od urządzenia rozprowadzają świeże, czyste i ciepłe powietrze po całym domu, zaś zanieczyszczone i chłodne idzie na zewnątrz. Pamiętajmy, że kanały wentylacyjne używane przez rekuperator znacznie różnią się od kanałów wentylacyjnych, których używa się do tradycyjnej grawitacyjne wentylacji. Jest to kwestia kluczowa, o której powinno się pomyśleć już przy planowaniu projektu domu lub ewentualnie na początku budowy. Dzięki decyzji o montowaniu wentylacji rekuperacyjnej już na tych etapach, można pominąć budowę komina, co zdecydowanie wpłynie korzystnie na portfel.

Proces montażu rekuperacji

Z poprzedniej części tekstu powinieneś wiedzieć, że moment projektu domu oraz etap surowy, gdy rozpoczynają się prace budowlane (prze tynkami), to najlepszy czas na podjęcie decyzji o wprowadzeniu do domu wentylacji mechanicznej. Gdy Twój dom znajduje się właśnie w stanie surowym, aby zamontować wentylacje rekuperacyjną należy odwiercić stropy pionowo, a następnie wywiercić anemostaty wywiewne i nawiewne. Przypominamy raz jeszcze jak ważne jest podjęcie decyzji o montażu rekuperacji w tak wczesnym stadium budowy domu. Pozwala to ograniczyć koszty, z uwagi na to, że gdy dom będzie już w późniejszej fazie, konieczne będzie wykonanie remontu. Wracając do procesu montażu tej wentylacji – kolejny krok to kupno i montaż urządzenia o nazwie rekuperator. Dokupić należy również wyrzutnie, kratki czerpie oraz anemostaty. Ważne jest, aby montaż powyższych elementów wykonany był już po etapach gdy w budynku będzie mokro. Pylące prace również nie sprzyjają montażowi tego urządzenia. Wykonana wcześniej instalacja połączona jest z rekuperatorem przyłączami tłumiącymi. Jeżeli zastanawiasz się gdzie należy zamontować rekuperator – już śpieszymy z odpowiedzią. Po pierwsze pomieszczenie musi być kompletnie suche (nie może to być na przykład łazienka). Po drugie temperatura w pomieszczeniu nie może spadać poniżej 5 stopni Celsjusza. Ponadto musisz zapewnić swobodne serwisowanie i dostęp do urządzenia. Warto mieć na uwadze fakt, że praca rekuperatora jest dość głośna i generuje sporo szumu. Nie montuj go zatem przy swojej sypialni, pokoju do pracy czy pokoju dziecięcym. Najlepszym miejscem na montaż tego urządzenia jest zdecydowanie poddasze, bądź pomieszczenie gospodarcze. Weź pod uwagę również fakt, że centralę rekuperatora należy połączyć z kanałami wentylacyjnymi przez elastyczne łączniki. Zatem dobrym miejscem na zamocowaniu rekuperatora jest podwyższenie/ściana. Koniecznie zwróć większą uwagę na izolację kanałów oraz łączników.

Czy możliwe jest zamontowanie rekuperatora w całkowicie wykończonym domu?

Teoretycznie montaż wentylacji mechanicznej w zamieszkiwanym mieszkaniu jest możliwy. Niemniej jednak trzeba się liczyć z tym, że taka operacja może wymagać poprowadzenia nowych kanałów wentylacyjnych, a co za tym idzie, wykonania drobnych prac wykończeniowych (np zabudów G-K). Krokiem od którego powinno się zacząć jest wykonanie projektu całej instalacji wentylacyjnej, który koniecznie musi uwzględnić:

  • moc rekuperatora;
  • miejsce montażu urządzenia;
  • długość oraz średnice kanałów wentylacyjnych, które z pewnością sprawią najwięcej trudności.

Koniecznie musisz znać przebieg wszystkich instalacji, które znajdują się w Twoim domu. Musisz wiedzieć i liczyć się z tym, że bardzo prawdopodobne jest, że aby zamontować tytułową wentylację konieczne będzie kucie, wiercenie itp.

Sorry, the comment form is closed at this time.