Odezwij się a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h
Rekuperacja to bardzo bardzo ciekawy system energooszczędnej wentylacji pomieszczeń. Pozwala on na dostarczanie świeżego powietrza z zewnątrz przy równoczesnym wyciąganiu zanieczyszczonego i zużytego powietrza, w którym jest wysoka zawartość dwutlenku węgla. Powietrze, które jest nawiewane jest także przefiltrowane, tak aby pozbyć się wszelkich insektów, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Ponadto w chłodniejszych miesiącach, kiedy załącza się system grzewczy, system rekuperacji zaciąga chłodniejsze powietrze z zewnątrz i ogrzewa je do takiej temperatury jaką ma powietrze wyciągane z pomieszczeń. W ten sposób można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat usługi rekuperacji.
Prawidłowa wentylacja budynków to niezwykle ważna kwestia, która ma duży wpływ na zdrowie poszczególnych budynków i ich mieszkańców. Szczególnie przy wykorzystaniu nowszych technologii budowy, która charakteryzują się większą szczelnością i energooszczędnością, prawidłowa wentylacja jest bardzo ważna, ponieważ w tego typu budynkach nie działa zwyczajna wentylacja grawitacyjna. Jest to bardzo ważne.
Jak wspomniano wcześniej, rekuperacja grawitacyjne gwarantuje stały dostęp do świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz. Gwarantuje ona także oczyszczanie powietrza z kurzu, cząsteczek smogi, a także różnych bakterii, wirusów i nieprzyjemnych zapachów. Warto mieć to na uwadze.
Gdy w poszczególnych pomieszczeniach spędza się średnio 90% doby, jakoś powietrza, które tam występuje jest naprawdę bardzo ważna. Rekuperacja to rozwiązanie bardzo energooszczędne i skuteczne. Jest ono w pełni niezależne od wszelkich warunków atmosferycznych.
Centralny system rekuperacji składa się z kilku niezwykle ważnych elementów. Przede wszystkim urządzenie to posiada dwa kanały. Pierwszy z nich pozwala na przemieszczanie powietrza nawiewanego z zewnątrz do suchych pomieszczeń (jak np. salon, gabinet czy sypialnia), natomiast drugi służy do przemieszczania powietrza do mokrych pomieszczeń (np. WC, łazienka, kuchnia, pralnia). Dzięki temu te dwa strumienie powietrza się nie mieszają , ale każde z nich przepływa przez tzw. wymiennik ciepła, który pozwala na wyrównanie temperatur strumieni.
Rekuperator przez cały czas może być sterowany przez użytkownika. Może on ustalić jaka będzie intensywność wentylacji, a także przedział w poszczególne dni. Ponadto przy użyciu smartfona można dowolnie zwiększać lub zmniejszać ilość powietrza, które będzie wymieniane. Aby system rekuperacji był jeszcze lepszy, można dokupić specjalne czujniki dwutlenku węgla oraz wilgotności. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala na automatyczne dostosowanie intensywności wentylacji do potrzeb rzeczywistych.
Rekuperacja, zarówno w nowych budynkach jak i w modernizowanych domach wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwala ona na osiągnięcie sporych oszczędności w zakresie ogrzewania domu. Zwiększa ona też komfort mieszkania i pozytywnie wpływa na zdrowie domowników. Ponadto dobrze zaprojektowany system pozwala na sporą oszczędność energii. Dzięki niemu można także przefiltrować powietrze z różnych pyłów, co jest bardzo ważne dla alergików. .
Warto zaznaczyć, że rekuperacja to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mieszkają blisko głównej drogi. Ogranicza ona przedostawanie się zanieczyszczeń z zewnątrz do środka, a także zmniejsza hałas w mieszkaniach, ponieważ nie trzeba otwierać okien, żeby przewietrzyć mieszkanie. Dużą zaletą systemu jest także możliwość sterowania ilości powietrza wyciąganego i nawiewanego. Pełna kontrola na całą instalacją ma naprawdę spore znaczenie. W razie potrzeby, system pozwala też na wentylowanie pomieszczeń i szybkie usuwanie wilgoci. Dzięki niemu lustra i okna w kuchniach i łazienkach nie parują i są suche (pozwala to na zapobieganie rozwijania się grzybów).
Rekuperacja to także mniejsza ilość kurzu w pomieszczeniach i brak owadów w okresie wiosny i lata. W pomieszczeniach, w których działa system szybciej schnie pranie i podłoga. Rekuperacja pozwala także na rozbudowanie podstawowego systemu o funkcje chłodzenia lub ogrzewania powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie systemu do instalacji inteligentnego budynku. Dzięki temu całe zarządzanie staje się jeszcze prostsze.
Rekuperacja to system, który coraz bardziej popularny system, o którym powinno się myśleć jeszcze na etapie budowania domu. Możliwe jest zainstalowanie takiego systemu w domach już istniejących, jednak wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów i przeprowadzania prac, które będą trwały dłużej niż 7 dni. Dlatego rekuperacja, która została zaplanowana na etapie budowy to większa oszczędność. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na budowę swojego domu. Aby być w pełni zadowolonym z usługi, warto zdecydować się na współpracę z zaufaną firmą, która cieszy się dobrymi opiniami.