Zanim zdecydujemy się na montaż kominka, należy najpierw odpowiednio zaplanować przestrzeń. Najlepiej ustalić wymiary i lokalizację kominka już na etapie projektowania domu. Na tym etapie należy też zdecydować, jaki rodzaj kominka będzie montowany w przyszłości. Ta wiedza oraz fakt, w którym miejscu ma stanąć, pomoże podjąć inne decyzje dotyczące odpowiedniego wzmocnienia fundamentu lub stropu, przygotowanie niepalnej posadzki i wzniesienie komina o wymaganych wymiarach. Pozwoli to podjąć dobrą decyzję i uniknąć problematycznych sytuacji w przyszłości, aby dopasować rodzaj i wielkość kominka do istniejącej już przestrzeni.
Trzeba pamiętać, że po wybudowaniu kominka nie będzie już można go przestawić, dlatego tak ważny jest etap projektowania tak aby zoptymalizować miejsce i być w stanie ustawić dodatkowe meble wokół kominka, np. kanapy czy fotele.
Montaż kominka najlepiej zaplanować, gdy zakończony jest stan surowy zamknięty oraz zrobione wylewki. Przed montażem należy upewnić się, że pomieszczenie jest odpowiednio przygotowane. Podłoga musi wytrzymać ciężar konstrukcji kominka, która zwykle waży od 200 do 1000 kg. W pomieszczeniu musi znajdować się komin i kratka wentylacyjna dla zapewnienia odpowiedniego obiegu powietrza. W zależności od wybranego rodzaju kominka – otwarty bądź zamknięty – trochę inaczej będzie wyglądał proces motażu.
Kominek otwarty jest murowany z cegły ceramicznej pełnej. Osoba, która muruje kominek powinna być odpowiednio przeszkolona i doświadczona, ponieważ niezbędna jest precyzja i przestrzeganie proporcji, wymiarów oraz kształtu paleniska, jakie zakłada projekt. W przypadku zdecydowania się na kominek zamknięty sprawa jest trochę prostsza. Wystarczy zakupić specjalny wkład, który powinien zostać ustawiony w miejscu przeznaczenia. Następnie wkład należy wypoziomować i połączyć z kominem. Na koniec zostaje najbardziej pracochłonny etap – wykończenie i ozdobienie kominka.
Niezależnie od tego na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy, bardzo ważne jest, aby montaż był wykonywany przez specjalistyczne ekipy. Pozwoli to uniknąć wielu błędów w zamontowaniu kominka, które w przyszłości mogłyby skutować kosztownymi naprawami lub nawet pożarem.